I Gminne Zawody w Marszach na Orientację "BUDZYŃ"

3 października 2008 roku uczniowie gimnazjów z terenu naszej gminy rywalizowali wmiędzyszkolnych zawodach „Marsz naOrientację”. Walczyli oni o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Zawody zorganizowało Szkolne Koło Geograficzno-Krajoznawcze „PRZYGODA”, działające przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie.

Zadaniem uczniów biorących udział w zawodach było przejście na czas trasy o długości 3450 m oraz odnalezienie wterenie punktów kontrolnych. Utrudnieniem na trasie były mylne punkty kontrolne, które potrafiły sprawić niemałykłopot niektórym uczestnikom. Zawodnicystartowali w zespołach dwuosobowych i posługiwali się jedynie kompasem i mapą. Używanie jakichkolwiek innych pomocy było niedozwolone. Liczył się czas pokonania trasy, dokładność naniesienia punktów kontrolnych i przede wszystkim dobra orientacja w terenie. Wygrał zespół, który przebył trasę jako pierwszy (22 minuty) i nie zdobył żadnego punktu karnego.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja w składzie: mgr Lucyna Michna (Gimnazjum im. Pamięci Ofiar Pacyfikacji w WoliZarczyckiej), mgr Teresa Młynek (Gimnazjum  im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie), mgr Aleksandra Maruszak (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie) i mgr Janusz Burda (Gimnazjum w Łętowni, Sołectwo Majdan Łętowski).

Pierwsze miejsce zajęli gimnazjaliści z Woli Zarczyckiej, Jacek Florek iArkadiusz Kowalski. Zaraz za nimi znaleźli się uczniowie szkoły w Łętowni: Bartosz Kusiak i Andrzej Dąbrowski (II miejsce) oraz Agnieszka Kida i Iwona Madej (IIImiejsce).

Po zakończonych zawodach odbyła się jeszcze jedna konkurencja – „rzut kaloszem”. Walczono o statuetkę powiatu leżajskiego. Tym razem najlepszy okazał się Rafał Sałega z Łętowni.
Najprzyjemniejsza część imprezy, poczęstunek i wręczenie nagród odbyła się w budynku Gimnazjum przy ul. Kopernika. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz książki. Wręczenia nagród dokonał dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła IIwNowej Sarzynie pan mgr Lesław Marciniak.

Organizatorzy zawodów dziękują sponsorom, dzięki którym impreza mogła się odbyć. Pomogli nam: Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, Powiat Leżajski, Księgarni „Werset” w Nowej Sarzynie oraz Gimnazjum w Nowej Sarzynie. „Marsz na Orientację” odbył się na terenie lasu „Budzyń” przy zgodzie Nadleśnictwa Leżajsk.

Opracował: Andrzej Kusiak