III Nowosarzyńskie Zawody w Marszach na Orientację

Jak co roku, od trzech lat początkiem października do Nowej Sarzyny zjeżdża się środowisko tzw. „InOwców”. Są to ludzie którzy, z mapą i kompasemrywalizują między sobą w chodzeniu na orientację leśnymi duktami. Budzyń 2010po raz pierwszy miał zasięg ogólnopolski i przyjechały do Nowej Sarzyny kluby z miejscowości takich jak: Lublin, Ustrzyki Dolne, Rzeszów, Czarna Sędziszowska, Wolica, Krzątka, Nowa Dęba, Kolbuszowa, Leżajsk, Wola Zarczycka i Łętownia. Organizatorzy w tym roku przygotowali dwa etapy nocne i dzienne oraz imprezę na orientację w basenie i InO Memory. We wszystkich tych wydarzeniach wzięło udział prawie 130 osób. Etapy dzienne odbywały się na terenie Rezerwatu Brzyska Wola, gdzie koło Łowieckie „Polana” z Nowej Sarzyny udostępniło swój domek myśliwski jako bazę etapów dziennych.

Uczestnicy zachwycali się jesiennym krajobrazem, który przy słonecznej pogodzie wyglądał niezwykle bajecznie. Etapy nocne w okolicach GajówkiBudzyń przy temperaturze -3 stopnie Celsjusza nie były już jednak taką sielanką. Uczestnicy kategorii seniorów, chcąc zaoszczędzić czasu wchodzili do rzeki Rokita, co skracało drogę marszu o pół kilometra.

Ostatecznie wszyscy szczęśliwie i bez większych kłopotów ukończyli zawody i w godzinach nocnych (ok. 24) przystąpili do InO w basenie. Konkurencja ta była przygotowana we współpracy ze Szkołą Nurkowania „Aquarius”, która wyposażyła uczestników w latarki i kompasy podwodne. Uczestnicy przy zgaszonym świetle, pod opieka ratowników musieli odnaleźć ukryte punkty kontrolne w basenie. Cała konkurencja dostarczyła startującym wiele emocji. Dodatkowo pod opieka instruktora Konrada Makowieckiego mogli oni spróbować nurkowania z butlą z tlenem. Plan całych zawodów został tak rozłożony, aby uczestnicy nie mieli czasu na nudę. Między etapami rywalizowano w arcyśmiesznej konkurencji „rzutu kaloszem” oraz w grze InO Memory.

Po trzech dniach rywalizacji, w niedzielę, na uroczystości wręczenia nagród Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Pan Robert Gnatek i Dyrektor Gimnazjum w Nowej Sarzynie Pan Lesław Marciniak wręczyli nagrody uczestnikom.

Cała impreza mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób. Organizatorem zawodów było Szkolne Kółko Geograficzno Krajoznawcze „PRZYGODA”w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie oraz Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie. Współorganizował imprezę Miejski Ośrodek Sportu iRekreacji w Nowej Sarzynie, Szkoła Nurkowania „AQUARIUS”, Nadleśnictwo Leżajsk i Szkolne koło PTTK przy Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku. Wręczenie nagród uczestnikom do VI miejsca było możliwe dzięki dużej liczbie sponsorów, a byli nimi: UMiG Nowa Sarzyna, Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Rada Rodziców Gimnazjum w Nowej Sarzynie, Browar Leżajsk, Stowarzyszenie „NSNet”, księgarnia „WERSET”, hurtownia elektryczna „San-Tech”, Szkoła Nauki Jazdy „Jerzy Paul”, „Warta”.

Impreza ta była III Rundą Pucharu Podkarpacia. Za dwa tygodnie odbędzie się ostatni, IV runda w Lesku w ramach „III BIESZCZADZKICH MARSZY NA ORIENTACJĘ BIESY I CZADY”. Natomiast nasz Budzyń 2011 w przyszłym roku odbędzie się w dniach 23-25 września.