Marsze na Orientację śladem Żołnierzy Wyklętych

zostały zorganizowane zawody na orientacje o tematyce historycznej. Lajtmotivem imprezy był obchodzony „Rok Żółnierzy Wykletych”, data 17 września a teren zawodów to lasy w okolicy Brzyskiej Woli (tereny leśne działań oddziału kapitana Józefa Zadzierskiego PS. Wołyniak). Patronat nad imprezą objął: Burmistrz Gminy Nowa Sarzyna – Pan Jerzy Paul, Wójt Gminy Kuryłówka – Pan Tadeusz Halesiak oraz Oddział IPN w Rzeszowie. W zawodach wzięli udział uczniowe z terenu powiatu leżajskiego (ZS im Ignacego Łukasiewicza w Nowej Sarzynie, ZST im Tadeusza Kościuszki w Leżajsku, Gimnazjum im Stanisław Kostki w Sarzynie, Gimnazjum im. Pamięci Ofiar Pacyfikacji w Woli Zarczyckiej, Gimnazjum w Łętowni oraz Gimnazjum im Jana Pawła II w Nowej Sarzynie. Uczestnicy mieli do pokonania w terenie dwa etapy o długości łącznej 8 kilometrów. Po drodze odwiedzali miejsca historyczne: pomnik partyzantów akcji „BURZA”, kapliczka św. Huberta w rezerwacie Brzyska Wola czy pomnik upamiętniający zamach na Qislinga. Meta etapów, zawierających sporą dawkę wiedzy na temat działań ŻW, znajdowała się przy domku myśliwskim koła Łowieckiego „Polana”. Po wspólnym pieczeniu kiełbasek i integracji młodzieży, miało miejsce ogłoszenie wyników.
Podsumowanie zawodów odbyło się 2 października na auli Gimnazjum w Nowej Sarzynie. Puchary, medale, dyplomy oraz nagrody wręczali zaproszeni goście:
Pani Danuta Pinderska – Burmistrz Gminy Nowa Sarzyna
Pan Roman Szałajko – sekretarz Gminy Kuryłówka
Pan Mirosław Surdej – pracownik IPN-u Oddział w Rzeszowie
Pan Lesław Marciniak – dyrektor Gimnazjum
Po wręczeniu nagród i występie muzycznym uczennicy Gimnazjum Aleksandry Miazgi przyszedł czas na godzinną prelekcję o działaniach ŻW na terenie leżajszczyzny i województwa podkarpackiego. Uczniowie mieli możliwość poznania losów bohaterów, którzy przez wiele lat byli zapomniani. Była to niecodzienna lekcja historii, która pozostanie w pamięci młodzieży. Nad częścią historyczną zawodów czuwał Pan Andrzej Lada a przygotowaniem map zajęli się absolwenci Gimnazjum, działający w Klubie Turystycznym Przygoda: Iga Chmiel, Jagoda Dolecka i Michał Grześkiewicz.